Klasyfikacja demonów według Alphonsus de Spina

DEMONOLOGIA - nauka zajmująca się Demonami. Przede wszystkim rozwinęła się w religii etruskiej, gdzie wierzono zarówno duchy dobre (np. Junones - towarzysząca przy porodach), jak i złe. Demonologia XVI-wieczna twierdziła, że na świecie działało już 6666 legionów szatańskich, a każdy składał się z 6666 demonów. Było to zatem już całe "piekielne imperium", którego najwyższym zwierzchnikiem był:LUCYFER - cesarz,BELZEBUB - pełnił rolę księcia Demonów,SATANACH - marszałka polnego,FLEURETY - nadwornego mistrza,NEBIRES - podkomorzego itd.

  1. Parki. Niektórzy utrzymują, że widzieli Parki, ale jeśli rzeczywiście, to nie były to kobiety, lecz demony (Augustyn zaś twierdzi, że los zależy jedynie od woli bożej).
  2. Poltergeisty, zwane powszechnie duende da casa, które nocą wyprawiają przeróżne harce: tłuką naczynia, zrywają pościel z łóżek, zostawiają ślady stóp na suficie. Przenoszą one różne przedmioty z miejsca na miejsce, ale nie wyrządzają większych szkód. 
  3. Inkuby i sukkuby. Diabły te są szczególnie niebezpieczne dla zakonnic, które budząc się rano często "zauważają, że są nieczyste, tak jakby spały z mężczyzną".
  4. Maszerujące zastępy, objawiające się w postaci ludzkich tłumów, czyniących wielkie zamieszanie.
  5. Demony służebne, które jadają i piją wraz z ludźmi, naśladując anioła Tobita.
  6. Zmory nocne, które prześladują ludzi we snach.
  7. Demony, które powstają z nasienia i jego woni w trakcie aktu płciowego mężczyzny z kobietą. Wywołują one u mężczyzn sny lubieżne, w ten bowiem sposób demony owe mogą "zbierać ich nasienie i tworzyć z niego nowe duchy". [Spina nie wierzy w ich istnienie.]
  8. Błędne duszki, ukazujące się niekiedy w postaci kobiecej, innymi zaś razy w męskiej.
  9. Demony czyste (ale zarazem najbardziej odrażające), które nękają jedynie świętych mężów.
  10. Demony, które zwodzą stare kobiety (zwane xorguinae lub bruxae), wywołując u nich złudzenie, że latają na sabat.

Patrz też: moc demonów według Biblii