Moc hipnozy

Historia hipnozy

Najwcześniejsze zapisy na temat hipnozy pochodzą ze starożytnego Egiptu i Grecji. W obu tych kulturach antycznych używano hipnozy do wywoływania snów, które następnie interprertowano, aby pomóc ludziom uporać się z problemami w życiu realnym. Stany transowe są także elementem wielu praktyk szamańskich, voodoo i yogicznych. Ojcem współczesnego renesansu hipnozy był austriacki lekarz Franz Mesmer (1733 - 1815), który wprowadzał pacjentów w trans, przesuwając dłońmi po ich ciele. Sam termin hipnoza wymyślił brytyjski optometra James Braid na bazie greckiego słowa hypnos (sen). W naszym stuleciu największy wpływ na techniki hipnozy wywarł dr Milton H. Erickson (1901-1980), który był innowatorem i mistrzem metody ,,hipnozy pośredniej", polegającej na wprowadzeniu badanego w trans za pośrednictwem delikatnych sugestii, powtarzanych podczas pozornie niezobowiązującej rozmowy. 

Hipnoza i zdolności paranormalne

Jedną z trudnych do wyjaśnienia cech transu hipnotycznego jest fakt, że niektórzy poddani mu ludzie przejawiają zdolności telepatyczne i dar postrzegania pozazmysłowego. Podczas badań osoby zahipnotyzowane potrafiły grać w karty z zasłoniętymi oczami, a ponad to odgadywać nie tylko karty trzymane przez innych graczy, lecz nawet te, które leżały na stole figurą do dołu. Inni badani mimo zasłoniętych oczu byli w stanie trzymać gazetę trzymaną przez osobę, która znajdowała się w przeciwległym kącie pokoju. 

Hipnoza i jej zastosowanie 

Hipnoza wywołuje stan transu - poczucia głębokiego relaksu, które przypomina na wpół świadomy stan umysłu, tuż przed zapadnięciem w sen. Materiał doświadczalny wskazuje, że trans hipnotyczny jest prawdziwym stanem odmiennej świadomości któremu towarzyszy zmiana cyrkulacji krwi i aktywności elektrycznej mózgu. Gdy badani są już w stanie transu, dobry hipnotyzer potrafi sięgnąć do ich umysłu i za pośrednictwem właściwie dobranych sformułowań i wypowiedzi wyzwolić rozmaite, pozytywne z terapeutycznego punktu widzenia, zmiany w ich życiu. W stanie hipnozy ludzie są zdolni do zupełnie niespodziewanych wyczynów, takich jak: wizualizacja zaczarowanych królestw lub prowadzenie wyobrażonych rozmów z postaciami znanymi z historii lub mitologii. Można w nich wywołać też stan upojenia alkoholowego, mimo, że w rzeczywistości nie spożywali żadnego trunku. Hipnoza wykazuje swą skuteczność przy pokonywaniu lęków, w walce z nadwagą, przy rzucaniu nałogów, a nawet polepszenia jakości życia erotycznego.