Dragsholm w Danii - zamek z duchami

Dragsholm zamek z duchami

Historia zamku Dragsholm w mieście Herve na północnym zachodzie Danii sięga aż do przełomu XII i XIII wieku, kiedy kazał go zbudować biskup z Roskilde. Nie ma się więc co dziwić, że ta licząca osiemset lat budowla uważana jest za najbardziej przerażającą w całej Danii. Dziś zamek jest zmodernizowany i używany jako hotel. Turyści nie przyjeżdżają tu dla wypoczynku. Wabikiem są tu miejscowe duchy. Podobno są tu aż trzy. 

Na początku XX wieku w zamku mają miejsce prace remontowe. Podczas budowy nowych toalet budowniczy muszą zwalić kilka ścian. Za jedną z nich czeka szokujące odkrycie. Szkielet w białej suknii. Stwierdzono, że szczątki należą do młodej dziewczyny. Być może jest to biała dama, która objawia się w korytarzach zamku. Legenda wspomina o córce pana tego zamku i jej okrutnym losie. Podobno zakochała się w młodym budowniczym, który pomagał przy budowie zamku. Związek dziewczyny z zamożnej rodziny z biednym robotnikiem był niedopuszczalny i dlatego kochankowie muszą się ukrywać. Bez powodzenia. Kiedy hrabia z Dragsholm dowie się o przewinieniu swojej córki jest wściekły i każe zamurować dziewczynę żywcem. 

Mroczny okres Dragsholm przypada na XVI i XVII wiek, kiedy zamek pełni funkcję więźienia dla szlachty. Wśród więźniów swego czasu znajduje się również James Hepburn, czwarty hrabia z Bothwell (1534-1578), trzeci mąż królowej Szkocji Marii Stuart (1542-1587). Ożenił się z nią 15 maja 1567 roku, jednakże u rządów wytrzymał tylko pięć tygodni. Swoim ślubem królowa stawia przeciwko sobie cały kraj, także Francuzów, Hiszpanów, a nawet papieża. Niepokoje narastają, a Maria Stuart poddaje się i zostaje aresztowana. James stara się uciec, jednak zostaje aresztowany i kończy właśnie w więźieniu w Dragsholm, gdzie umiera 14 kwietnia 1578 roku. To on jest tym drugim duchem, który rzekomo pojawia się w zamku. Świadkowie podobno widzieli go, jak jeździ na swoim koniu po dziedzińcu i ponoć słychać czasem tutaj stukot końskich kopyt. 

Trzeci duch to kobieta ubrana na szaro - dawna pokojówka zamku, którą paraliżuje straszny ból zębów. Przez kilka dni jest zdesperowana bólem, zanim ktoś jej pomoże i ból ostatecznie ustąpi. Legendy głoszą, że z wdzięczności co noc wraca na zamek by sprawdzić czy wszystko w porządku. 

 

Dragsholm Dania 

Patrz też: Poltergeist duch stukający Polowanie na duchy