Powiedz mi jak śpisz - powiem Ci jaki jesteś

Spanie na boku 

W pozycji płodu kładą się osoby lękliwe, zamknięte w sobie i porzebujące wsparcia. Najkorzystniejsza jest pozycja półpłodowa z wyprostowaną sylwetką i lekko zgiętymi kolanami. Tak śpią ludzie zrównoważeni o dużych zdolnościach przystowawczych. 

Spanie na brzuchu

Na brzuchu przesypiają osoby mające skłonność do kontrolowania swego otoczenia, do czego są im potrzebne bliskie kontakty z ludźmi. Uporządkowanie daje im poczucie bezpieczeństwa. 

Wystawione nogi 

Nogi wystawione poza łóżko świadczą o pragnieniu zmiany, skrzyżowanie o zahamowaniach w kontaktach z innymi ludźmi, zgięte w kolanach i wysunięte do przodu o agresji. 

Ręce 

Ręce jakby obejmujące - charakterystyczne dla zakochanych, zacisnięte w pięści świadczyć mogą o skłonnościach do agresji, chwytające się części łóżka - szukanie oparcia u innych, ułożone przeciwstawnie jedna do drugiej sygnalizują wewnętrzne rozterki. 

Pozycja przyjmowana przez parę zdradza charakter łączącego ich uczucia. Najpopularniejsza jest pozycja o nazwie łyżeczki. Jeżeli z tyłu leży mężczyzna, wskazuje to na jego dominację w związku, gdy zaś kobieta - jej kierownictwo, zaangażowanie i opiekuńczość. Najbardziej intymną jest pozycja zwana uściski. Partnerzy leżą naprzeciwko siebie, każdy na innym boku, zwróceni twarzami do siebie i mają splecione nogi. Tak śpią pary, złączone głębokim uczuciem.