O snach

O snach

Jak tłumaczyć te dziwne, piękne i mistyczne informacje, które pochodzą wprost z głębi naszej duszy ? Skąd się biorą sny ? Jakie właściwie znaczenie mają sny ?

Sztuka wyjaÅ›nienia snów jest jednÄ… z najstarszych duchowych tradycji ludzkoÅ›ci. CzÄ™sto powoÅ‚ywanie siÄ™ na sny w dawnych kulturach dowodzi o wielkim znaczeniu tej praktyki w minionych czasach. 

Wyróżnić można dwie główne tradycje tÅ‚umaczenia naszych nocnych wizji i fantazji: tradycyjna egzegeza snów, reprezentujÄ…ca dawnÄ… mÄ…drość, której korzenie siÄ™gajÄ… starożytnoÅ›ci oraz współczesne terapeutyczne, wywodzÄ…ce siÄ™ z psychoanalizy Freuda. 

Zaledwie kilka pokoleÅ„ wstecz tÅ‚umaczenie snów zaliczane byÅ‚o w naszej kulturze do zabobonów. Wraz z pojawieniem siÄ™ austriackiego lekarza i psychoanalityka Freuda Å›wiat sennych marzeÅ„ uzyskaÅ‚ nowy status w naszej kulturze. Teoria Freuda mówiÅ‚a, że choroby psychiczne sÄ… wynikiem odrzuconych i stÅ‚umionych uczuć i przeżyć oraz że sny sÄ… obrazem tych wewnÄ™trznych konfliktów. Punktem wyjÅ›cia leczenia byÅ‚o rozÅ‚adowanie psychicznych zahamowaÅ„ za pomocÄ… tÅ‚umaczenia informacji zawartych w snach. 

Mózg czÅ‚owieka stanowi najwyższÄ… formÄ™ organizacji materii, jakÄ… znamy. Jego dziaÅ‚anie jest tylko częściowo rozumiane przez naukÄ™ i prawie wcale przez lekarzy. Å»ycie duchowe czÅ‚owieka można przyrównać do lodowca, którego dziesiÄ…ta część jest widoczna, a dziewięć dziesiÄ…tych znajduje siÄ™ pod wodÄ…. 

"Nigdy nic mi się nie śni" - mówi wiele osób. Lecz to, że snów się nie zapamiętuje, nie znaczy, że się w ogóle nie śni. Zapamiętać sen to znaczy przenieść go z podświadomej prawej do lewej pólkuli mózgowej

Cechą szczególną snów jest zniekształcenie w czasie. Klasyczną historią ilustrującą to zjawisko jest opowieść o mężczyźnie, który śnił o swoim życiu podczas rewolucji francuskiej. Sen zakończył się w taki sposób, że mężczyzna został ścięty na gilotynie. W tym momencie kiedy nastapiło ścięcie, spadł ze ściany obraz i trafił go w szyję. Przeżycie to, wywołało długi i skomplikowany sen, który trwał tylko kilka sekund.

Taka sama forma znieksztaÅ‚cenia w czasie wystÄ™puje w momencie Å›mierci, kiedy caÅ‚e życie ukazuje siÄ™ w jednej chwili. Czas zegarowy (linearny) i subiektywny (przeżyty) mogÄ… wiÄ™c być caÅ‚kiem inne. Ta Å›cislowość czasu, wedÅ‚ug współczesnych badaÅ„ ma zwiÄ…zek z holograficznym sposobem funkcjonoania mózgu. Hologram jest to trójwymiarowy obraz, zawierajÄ…cy informacjÄ™ o wszystkich szczegółach i perspektywie motywu. 

FunkcjÄ… snu jest przekazywanie informacji o tym, co dzieje siÄ™ w naszej psychice. W Å›wiecie snu wszyscy jesteÅ›my geniuszami - inscenizatorami, reżyserami, aktorami i publicznoÅ›ciÄ… w kosmicznych dramatach rozgrywanych w naszej duszy. W snach możemy robić wszystko. Latamy, spoglÄ…damy w przyszÅ‚ość, podróżujemy w czasie. Sny mogÄ… opowiadać o zapomnianych przeżyciach, zmarnowanych talentach i np. nie zrealizowanych pragnieniach. Sny mogÄ… także rozwiÄ…zywać problemy, odpowiadać na pytania, przepowiadać i ostrzegać. Sny, wiÄ™c sÄ… po to, aby nam pomóc. Warto zwrócić na nie wiÄ™kszÄ… uwagÄ™. Sny mówiÄ… nam prawdÄ™ o nas samych, prawdÄ™ wyniesionÄ… z podÅ›wiadomoÅ›ci, w której gromadzimy caÅ‚e nasze doÅ›wiadczenie. WewnÄ™trzna zgodność z podÅ›wiadomoÅ›ciÄ… daje nam siłę i spokój, natomiast sprzeciw stwarza konflikty. Sny pomagajÄ… nam osiÄ…gnąć wewnÄ™trznÄ… równowagÄ™. 

Śni nie tylko człowiek. Wyższe gatunki zwierząt, jak koty, psy, konie, małpy i szympanse mają marzenia senne. Przeżywanie strachu, radości we śnie wywołuje takie same reakcje fizyczne jak w czasie czuwania. Innymi słowy, nasze ciało przeżywa sny tak samo realnie jak, życie w czasie czuwania.