Nieznane gatunki człowieka - homo florensesis

Nieznane gatunki człowieka - homo florensesis

Ziemia wciąż pozostaje bardzo zagadkową planetą. Historia naszej przeszłości nie jest tak prosta jak się wydaję. Pochodzenie naszego gatunku wciąż owiane jest wielką tajemnicą. Ślady naszego gatunku nie kończą się wyłącznie na homo sapiens i człowieku neadertalskim. I w świetle co rusz nowych odkryć i badań...teoria ewolucji staje się jedną wielką bajką. W Indonezji odkryto nowy gatunek człowieka, który wyglądem przypomina hobbitów z opowieści Tolkiena.

Indonezyjska wyspa Flores odkryła przed naukowcami jedną kartę naszej zamierzchłej przeszłości związanej z nieznanym dotąd gatunkiem człowieka. Jaskinia Liang Bua na wyspie Flores podobno przed wieloma tysiącami lat była domem ludzi, którzy mierzyli zaledwie 100 cm wzrostu. Ze względu na wielkie podobieństwo do postaci stworzonych przez Tolkiena nazywa się ich hobbitami. 

położenie wyspy Flores

Mianem homo florensesis nazywani są pradawni krewni dzisiejszych ludzi, którzy wyróżniali się niskim wzrostem i małym mózgiem wielkości pomarańczy. Szczątki ich kości zostały odnalezione w 2003 r. przez australijskich antropologów Petera Browna i Michaela Morwooda na indonezyjskiej wyspie Flores. Według szacunków dorośli przedstawiciele tego gatunku homonida mieli około metra wzrostu (jak 3 letnie dziecko) ich wagę szacuje się na około 25 kilogramów. Swoim wyglądem przypominali hobbitów.

rekonstrukcja wyglądu człowieka florensesis

Szczątki kości przypisywane tzw. człowiekowi z Flores pochodzą z okresu sprzed około 94 000 do 13 000 lat. Ich wzrost naukowcy tłumaczą faktem, że ciała pewnych gatunków stworzeń, które mają ograniczony dostęp do źródła pożywienia, po kilku następujących po sobie pokoleniach zmniejszają się. Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy "hobbici" przystosowali się do swojego otoczenia, czy po prostu cierpieli na chorobę, która powodowała ich karłowatość.