Zagadka manuskryptu Voynicha

Zagadka manuskryptu Voynicha

Najbardziej tajemniczy manuskrypt na świecie - manuskrypt Voynicha prawdopodobnie już niedługo zostanie odkodowany. Według jednej z teorii tekst ten, który został wypełniony obrazami przedstawiającymi konstelacje gwiazd oraz rysunki dziwnych humanoidalnych postaci zawiera w sobie sekret życia wiecznego oraz opis życia na innych planetach. Manuskrypt Voynicha od bardzo długiego czasu próbowali odszyfrować historycy oraz łamacze kodów. Niedawno nastąpił przełom w badaniach nad nim. Dwóch badaczy wysunęło dość spójną teorie, że manuskrypt tak naprawdę jest podręcznikiem medycznym dla kobiet. 

Manuskrypt jest przechowywany obecnie na Uniwersytecie Yale i jest uważany za jedną z najbardziej tajemniczych ksiąg na świecie. Manuskrypt liczy sobie 240 stron. W ubiegłym roku badacz Greg Kondrak podjął się próby odszyfrowania manuskryptu. 

W 2014 roku brytyjski lingwista Stephen Bax oznajmił światu, że odszyfrował kilka pierwszych słów z manuskryptu. W manuskrypcie Bax odkrył takie hasła jak: kolendra, ciemiernik, jałowiec, czy gwiazdozbiór Byka. Według niego rękopis jest traktatem o naturze napisanym w bliskowschodnim bądź azjatyckim języku.

Manuskrypt badał również historyk Nicholas Gibbs. Gibbs uważa, że manuskrypt Voynicha to książka stworzona dla jednej osoby. Jego treść była poświęcona głównie medycynie kobiecej. Według Gibasa dziwne ilustracje znajdujące się w tej księdze odnoszą się między innymi do ziołoczenictwa. Obrazy nagich kobiet w kąpieliskach była związana z tym, że kiedyś wierzono, że kąpiel może przysłużyć się do złagodzenia bólu. Dołączone tablice astrologiczne według niego związane były z wiarą w to, że wierzono, że pewne leki roślinne działają lepiej na określone znaki zodiaku. Gibbs porównywał manuskrypt z innymi powszechnie kopiowanymi tekstami medycznymi: Trotula oraz De Balneis Puteolanis. Analizując teksty doszedł do wniosku, że wiele obrazów zostało skopiowanych do manuskryptu Voynicha.

Po tym, jak przez pewien czas patrzył na tzw. kod, Gibbs uświadomił sobie, że widział wspólną formę średniowiecznych łacińskich skrótów, często używanych w traktatach medycznych o ziołach. "Z herbarium włączonego do rękopisu Voynicha wyłonił się standardowy wzór skrótów i ligatur z każdego wpisu roślin" - pisał. "Skróty odpowiadają standardowemu wzorcowi słów używanych w Herbarium Apuleius Platonicus - aq = aqua (woda), dq = decoque / decoctio (decoction), con = confundo (mix), ris = radacis / radix (root), s aiij = seminis ana iij (po 3 ziarna) itd. Więc to wcale nie był kod, to było po prostu. Tekst ten byłby bardzo dobrze znany każdemu, kto był wówczas zainteresowany medycyną.

W 2017 r. Greg Kondrak z Uniwersytetu Alberta użył specjalnego komputerowego oprogramowania do próby odczytania tajemniczego tekstu. Naukowcy użyli szeregu różnych algorytmów, aby przetłumaczyć rękopis. Został również przebadany przez profesjonalnych i amatorskich kryptologów. Użyte przez Kondraka oprogramowanie miało na celu odkryć język w jakim został on napisany. Program został opracowany na podstawie 380 języków. Według programu komputerowego manuskrypt został napisany w 80% w języku hebrajskim. Kondrak do pomocy do odszyfrowania tekstu poprosił profesora Moshe Koppela specjalistę od języka hebrajskiego. Po wprowadzeniu kilku poprawek do programu udało się podobno odczytać jedno zdanie manuskryptu, które brzmi: Poleciła kapłanowi, domownikowi, mi i mojemu ludowi. 

Naukowcy są zdania, że tekst został napisany z literami hebrajskimi, które są ułożone według jednego stałego porządku. Kondrak wierzy, że w końcu przy użyciu programu komputerowego uda się odszyfrować cały tekst manuskryptu oraz innych ksiąg, które do tej pory nie zostały odkodowane. 

Istnieje wiele teorii na to kto napisał manuskrypt Voynicha oraz co zawiera on w swojej treści. Być może badania prowadzone przez historyka Nicholasa Gibbsa oraz Stephana Baxa przybliżyły nas do odkrycia jego zagadki i tak naprawdę rękopis to tylko podręcznik medyczny. Nadzieję możemy pokładać również w sztucznej inteligencji i programach komputerowych. Z pewnością zagadka rękopisu Voynicha zostanie w najbliższym czasie rozwiązana.