Miasto liliputów w Iranie

Miasto liliputów w Iranie

Najnowsze odkrycia archeologiczne we wschodniej części Iranu potwierdzają, że jedna z wiosek zamieszkała była przez ludzi o bardzo niewielkim wzroście. Dawni mieszkańcy Makhunik wioski położonej niedaleko granicy z Afganistanem mierzyli zaledwie 1 metr wysokości, podczas, gdy w tym samym czasie mieszkańcy innych wiosek byli wyżsi o 50 cm. 

W 2005 r. znaleziono w tym regionie zmumifikowane ciało o wielkości zaledwie 25 cm. Odnalezienie mumii karła w pobliży miasta Shadad w prowincji Kernan wywołało wielkie poruszenie wśród naukowców i archeologów. Pomimo, że mumie poddano licznym badaniom nie udało się określić, ani jej płci, ani wieku w chwili śmierci. Co ciekawe w żadnym okresie historycznym jak dotąd w Iranie nie odnaleziono tak wyglądających zwłok, które przypominają mumię. Badacze są jednak zdania, że ciało nie zostało celowo zmumifikowane, a proces ten przebiegł w sposób naturalny. Naukowcy szacowali, że zwłoki w chwili śmierci mieli prawdopodobnie 16 - 17 lat.

Według badaczy ta część Iranu, która składała się z 13 wiosek, w tym Makhunik była w przeszłości miastem krasnoludków. Oczywiście eksperci podważyli znalezisko istoty o niewielkich rozmiarach i uznali, że to mumia noworodka. 

Według archeologów to niedożywienie było głównym powodem, że mieszkańcy tego regionu byli tak niskiego wzrostu. Miejscowa ludność żywiła się głównie wegetariańsko. Nie można tam było hodować zwierząt, ze względu na częste susze w tym regionie. 

Obecni mieszkańcy Makhunik wciąż pamiętają o swoich małych przodkach. Wybudowali na ich cześć około 200 kamiennych i glinianych domów, które tworzą starożytną wioskę. Osiemdziesiąt z nich jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Ich wysokość waha się między 1,5 m do 2 m, gdzie wysokość sufitu często wynosi tylko 1,4 m.