Tajemnicze budowle na Wyspach Kanaryjskich

Tajemnicze budowle na Wyspach Kanaryjskich

W połowie lat 90 XX wieku na największej wyspie archipelagu, Teneryfie odkryto piramidy. Miejsce to stało się bardzo popularne szczególnie wśród turystów. Badaczy szczególnie interesował to kto był twórcą piramid oraz w jakim celu one zostały zbudowane. Obecnie piramidy znajdują się w parku etnograficznym, który został założony przez odkrywcę Thora Heyerdahla przy finansowym wsparciu magnata Freda Olsena. 

Piramidy kanaryjskie znajdują się na wschodnim wybrzeżu Teneryfy, a z pierwotnych dziewięciu budowli zachowało się do czasów współczesnych jedynie sześć. Są to kamienne piramidy schodkowe, z których najwyższa ma dwanaście metrów wysokości. Wszystkie piramidy zostały zbudowane z kamienia lawowego. Do ich budowy nie użyto zaprawy murarskiej. 

Badacze uważają, że budowla ta pochodzi z XIX wieku. Według nich są to po prostu hałdy kamieni, którzy zebrali miejscowi rolnicy. Na Wyspach Kanaryjskich powszechną praktyką jest znoszenie przez rolników kamieni znalezionych na polu podczas orki. Według nich rolnicy po pewnym czasie z uzbieranych kamieni zbudowali piramidy. 

fot. R. Biss

Według norweskiego podróżnika, który starał się rozwikłać ich tajemnicę Thora Heyerdahla nie są to przypadkowe sterty kamieni. Heyerdahl podkreślał, że piramidy mają cechy wspólne z takimi budowlami jak piramidami egipskimi, czy też tych z Ameryki prekolumbijskiej. 

Co ciekawe schody tych budowli są na zachodniej stronie ustawione tak, że rankiem w dniu przesilenia zimowego można po nich iść w kierunku Słońca. Najwyższa budowla jest ustawiona tak, że podczas letniego przesilenia z jej szczytu widać podwójny zachód Słońca. Najpierw zachodzi za górskim szczytem, następnie ponownie się pojawia i zachodzi za sąsiednim wierzchołkiem. 

W 2005 r. w książce pod tytułem The Piramids of Gülmar: Myth and Reality autorzy Antonio Aparicio Juan i Cesar Esteban Lopez wysunęli teorię, że piramidy zostały zbudowane przez wolnomularzy. Swoją hipotezę oparli na tym, że zarówno piramidy jak i letnie przesilenie są bardzo ważne podczas uroczystości i rytuałów masońskich. Kolejnym argumentem potwierdzającym tą tezę jest to, że piramidy zostały zbudowane na ziemi należącej do Gülmara. Właściciel ziemi na której znajdują się piramidy sam należał do jednej z lóż wolnomularskich. 

Pierwotnymi mieszkańcami wyspy byli Guanczowie. Z opisów hiszpańskich kolonizatorów wynika, że byli to ludzie wysocy o jasnych włosach i niebieskich oczach. Tubylcy żyli jak ludzie z epoki kamienia - mieszkali oni w jaskiniach bądź prymitywnych chatach. Historycy do dziś nie wiedzą skąd Guanczanowie znaleźli się na wyspie. Spekuluje się, że Guanczanowie to tak naprawdę potomkowie Wikingów. Uważa się również, że mogą oni być spokrewnieni z północnoafrykańskim plemieniem Berberów. Legendy opisują, że ten lud pierwotnie byli Atlantami, którzy przeżyli katastrofę, kiedy to Atlantyda została zatopiona. Guanczanowie wyróżniali się tym, że praktykowali balsamowanie zwłok, czy ich mumifikację. 

Być może to Guanczanowie zbudowali piramidy. Posiadali oni ogromną wiedzę o symbolice geometrycznej. 

Piramidy znajdujące się na Wyspach Kanaryjskich z pewnością nadal będą przyciągać badaczy z różnych zakątków świata. Wątpliwe jest jednak to by ich tajemnica została odkryta na temat tego kto naprawdę je zbudował i w jakim celu.