Podziemne miasto w Derinkuyu

Podziemne miasto w Derinkuyu

W centralnej Turcji znajduje się Kapadocja granicząca na północy z Morzem Czarnym a na południu z górami Taurus. Właśnie w tych górach wiatr oraz woda wyrzeźbiły dziwne kształty w miękkiej skale wulkanicznej. Starożytni zamienili je na prymitywne mieszkania. W 1963 r. podczas remontu jednego z domów dokonano niesamowitego odkrycia. Podczas remontu zburzenie jednej ze ścian otworzyło wejście do podziemnego miasta liczącego tysiące lat oraz głębokiego na ponad 85 metrów. 

Odkrycie jest na tyle niesamowite, że współcześni inżynierzy mieli by problem z budową tego typu miejsca. Podziemne miasto ma 13 kondygnacji. Budowla jest o tyle niesamowita, że jak szacują badacze mogła pomieścić w swym wnętrzu ponad 20 tysięcy osób. W środku znajdowały się miejsca kultu, składy, tłocznie wina oraz pomieszczenia dla zwierząt. Podziemne miasto posiadało również szkołę dla dzieci oraz kościół wielkości 20 m na 9 m i 3 m wysokości. Ludzie, którzy się tam ukrywali mieli dostęp do świeżej wody. Zbudowali studnię, która czerpała wodę z rzeki, która płynęła pod powierzchnią podziemnego miasta. Badaczy zadziwia to, że te podziemne miasto miało również kanały wentylacyjne, które doprowadzało powietrze nawet do najgłębszych pomieszczeń tej budowli. 

Do miasta można wejść odsuwając drzwi, które są umieszczone na rolkach, które ważą kilkaset kilogramów. Drzwi można otworzyć i zamknąć, ale tylko z jednej strony od środka. Nikt z zewnątrz nie może ich otworzyć. Co ciekawe te tajemnicze miasto było połączone z innym podziemnym miastem oddalonym o 8 km poprzez podziemny tunel. 

Zastanawiające jest to dlaczego ludzie zbudowali coś takiego i zaczęli żyć w podziemiach. Hipotezy na temat tego kto naprawdę zbudował owe miasto są różne. Oficjalnie uważa się, że została zbudowana około 800 r. p.n.e. przez Frygijczyków jako schronienie na wypadek inwazji. Był to lud epoki brązu powiązany z Trojanami. Inni sugerują, że zostało stworzone przez Hetytów wojowniczy lud opisany w Biblii. Pewna hipoteza głosi, że Kapadocja w przeszłości była pod rządami ludu Sasaidów wywodzących się z Persji i wierzących w zoroastryzm. Religia ta opiera się na walce dobra ze złem. Stworzycielem w tej religii jest bóg Ahura Mazda. Jedna z historii z ksiąg tej religii opisuje historię jak Ahura Mazda chcę uchronić ludzi przed globalną katastrofą podobną do tej ze Starego Testamentu. Ahura Mazda pouczył w tej historii Iwę jak zbudować podziemne schronienie. Iwa zbudował podziemne miasto by ocalić wybraną grupę ludzi oraz zwierząt, ale nie przed potopem, a epoką lodowcową. 

Wiele świętych ksiąg mówi, że ludzkość otrzymała wiedzę od obcych uznanych za bogów. Legendy głoszą, że Ahura Mazda podróżował na rydwanie by kontaktować się z ludźmi. Być może podziemne miasto w Derinkuyu jest śladem po kontakcie ludzkości z obcą cywilizacją. Podobne legendy posiadają między innymi plemiona Hopi i Zumi. Mają one wspólną legendę o tym, że wyszli na świat z jakiegoś podziemnego świata. Inna legenda głosi, że ludzie mrówki pomogli im uciec przed ogniem i lodem. 

Dr Alfred Palla uważa, że to chrześcijanie są twórcami tego miejsca. Sugeruje on, że ukrywali się oni tam przed prześladowaniami ze strony zarówno rzymskich przeciwników oraz muzułmanów. 

Podziemne miasto Derinkuyu to tajemnicza budowla. Zapewne nie dowiemy się kto i w jakim celu je naprawdę zbudował. Jedno pozostaje pewne wciąż niewiele wiemy o przeszłości naszej planety.