Ostatnio dodane

Soczewki z Bizancjum

Soczewki z Bizancjum 

Asferyczne soczewki z Gotlandii są niezwykłym odkryciem zważywszy na fakt, że zostały zrobione ponad 1000 lat temu, a w tym czasie dopiero rozpoczynały się badania nad załamywaniem się światła. 

Współczesne soczewki służące jako miniaturowe lupy, cienkie szkła okularowe czy najwyższej klasy obiektywy aparatów fotograficznych, urzekają sklepioną powierzchnią, wygładzoną przy zastosowaniu elektronicznych obliczeń. Są one asferyczne, ponieważ różnią się od stosowanej w ciągu wieków jednostajnej sferycznej krzywizny kuli. 

To co dziś uważane jest za jedno z największych odkryć współczesnej optyki, prawdopodobnie było znane już w starożytności. Wypukłe z dwóch stron soczewka z kryształu górskiego, pochodząca ze wczesnego średniowiecza znaleziono w jednym z grobów Wikingów na wyspie Gotlandii. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Wikingowie uzyskali soczewki podczas swoich dalekich wypraw na przykład w Bizancjum.

Dyplomowany inżynier optyki Olaf Schmidt tak komentuje to odkrycie: Uzyskane dane pozwalały przypuszczać, że jakość tej soczewki musiała być znacznie wyższa niż wielu znanych nam ze średniowiecza sferycznych kamieni znanych ze średniowiecza. Badacz Karl Heinz Wilms uważa, że w czasach antycznych ludzie dysponowali wiedzą, która w późniejszym okresie uległa zapomnieniu.