Ostatnio dodane

Badania archeologiczne - odkrycie szkieletów Filistynów

Badania archeologiczne - odkrycie szkieletów Filistynów 

W 2013 r. w mieście Aszekolon odnaleziono cmentarzysko, na którym są pochowani członkowie narodu Filistynów - tajemniczego ludu, który znamy z Biblii. Na cmentarzu odkryto szczątki 160 osób głównie kobiet i mężczyzn oraz kilkoro dzieci. Szczątki pochodzą one z VIII - XI w. p.n.e. 

Jeden z najlepiej zachowanych szkieletów ma około 3000 lat. Do tej pory archeolodzy odnajdywali jedynie ceramikę jaką używali Filistyni. Nie pozwoliło to jednak badaczom na pobranie materiału DNA do analizy. Trwające badania mogą dać wiele odpowiedzi na to, czy Filistyni naprawdę byli takim wojowniczym ludem jak opisuje Biblia. 

Cmentarzysko udziela również odpowiedzi jaki pochówek stosowali Filistyni. Chowali oni zmarłych z umieszczonymi blisko twarzy naczyniami z perfumami. W nogach umieszczano słoje z oliwą, winem bądź pokarmem. Zmarli chowani również byli w bransoletkach, kolczykach i pierścionkach na palcach stóp. 

Odkrycie w mieście Aszkelon może przysłużyć się do rozwiązania jednej z zagadek starożytności mianowicie tego skąd pochodzi lud Filistynów. Filistyni wzmiankowani są w źródłach egipskich i asyryjskich, a przez Biblię opisywani są jako jeden z głównych przeciwników starożytnych Izraelitów. 

Być może znalezisko zdradzi jaki tryb życia prowadzili Filistyni oraz odpowie na pytanie jaki był ich tryb życia i jakie mieli zwyczaje. Tak uważa Lawrence E. Stager amerykański archeolog. 

Być może za jakiś czas światem wstrząśnie niezwykłe odkrycie archeologiczne którym będzie odkrycie grobu biblijnego Goliata. 

W przyszłym roku do kin ma trafić film opowiadający o jednym z największych wojowników opisanych w Biblii - Samsonie, który również walczył z wrogim ludem Filistynów. Warto zapoznać się z odkryciami, czy książkami związanymi z tymi tematami by lepiej zrozumieć film i tło historyczne.