Prekolumbijskie cywilizacje

Prekolumbijskie cywilizacje

Najnowsze odkrycia archeologiczne wyeksponowane w Chilijskim Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej potwierdzają, że obie Ameryki zamieszkiwało wiele różnych ras ludzi.

Museo Chileno de Arte Precolombino znajduje się w stolicy kraju Santiago de Chile, w pobliżu Plaza de Armas. W swych zbiorach muzeum eksponuje różne artefakty związane ze sztuką różnorodnych cywilizacji: mezoamerykańską, karaibską, amazońską, środkowoindyjską, południowoandyjska oraz cywilizacja chilijska. 

Oficjalna nauka głosi, że kontynent amerykański został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Większość odnalezionych artefaktów nie potwierdza tej teorii. Historia głównego nurtu promuje również tezę, że kontynent był zamieszkany jedynie przez jeden rodzaj rdzennego plemienia, które przybyły z Azji około 13 000 - 16 500 lat temu. 

Obserwując zbiory zawarte w Chilijskim Muzeum Sztuki można dostrzec wielką różnorodność etniczną, której historycy głównego nurtu zdają się nie zauważyć. Przed Hiszpanami w XV wieku w Amerykach żyli przedstawiciele różnych ras, którzy podróżowali szlakami pacyficznymi oraz atlantyckimi. Zbiory ukazują tradycyjne twarze o miedzianej karnacji oraz o azjatyckich cechach. Pośród antropomorficznych figur można dostrzec afrykańskie cechy. 

Najbardziej niesamowite posążki, które są eksponowane przez muzeum przedstawiają hybrydy z kultury Jama-Coaque z Ekwadoru w postaci czworonożnego zwierzęcia z grubym ogonem i ludzką głową. Bardzo ciekawa jest również zoomorficzna figurka na kołach z kultury Majów. Historycy twierdzili, że przedhiszpańskie kulury nie znały koła. 

Hybryda człowieka ze zwierzęciem w kulturze Jama Coaque w Ekwadorze

Figurka zoomorficzna na kołach wytworzona przez kulturę Majów

Inne ciekawe eksponaty przypominają cechy ludzkie, ale posiadają pewne specyficzne elementy, które nie do końca pasują do człowieka. Warto dodać, że te posążki można znaleźć w kulturach, które w swojej sztuce potrafiły doskonale odzwierciedlić ludzkie postacie. Czy zatem artyści poprzez sztukę chcieli ukazać dwa rodzaje istot ? 

Dziwna figurka przedstawiająca postać humanoidalną z kultury Jama Coaque w Ekwadorze

Tego rodzaju humanoidalne posążki przypominające ludzi wytworzone przez kulturę Chupicuaro z Meksyku charakteryzują się dużymi głowami i nieco dziwnym kształtem ciała. Wszystkie te eksponaty posiadają wyróżniające się nakrycia głowy. Ciekawe posągi pochodzą także z kultury Quimbaya z Kolumbii. Posągi wykonane przez tą kulturę charakteryzują się nietypowo wyprofilowanymi płaskimi głowami i nienaturalnie ukształtowanymi dłońmi i stopami. 

Posąg z kultury Chupicaro z Meksyku

Bardzo ciekawa jest również znaczna liczba antropomorficznych postaci przedstawiających mieszkańców Ameryk z wydłużonymi głowami, związanych z bogami bądź obdarzonymi mocą bohaterami. Byli to starożytni bogowie znani jako Howen w tradycji Patagonii oraz Wirakocza w kulturze andyjskiej. Ludzie z wydłużonymi czaszkami byli przedstawiani w wielu kulturach między innymi: w Selknam w Chile, Tiwanaku w Boliwii wśród Olmeków w Meksyku, Hopi w Stanach Zjednoczonych oraz Tingit na Alasce. 

Bardzo interesujące jest to, że ludzie z wydłużonymi czaszkami zawsze byli wiązani z ,,bogami". Interesujące jest to, że wydłużone czaszki były znane europejskim uczonym. Jednym z najważniejszych dowodów tego typu jest płód z wydłużoną czaszką, o którym wspominali etnolodzy Mariano Edurardo de Rivero y Ustariz oraz Johann Jakob von Tschudi w wydanej publikacji w 1851 r. pod tytułem: Antiguedades Peruanas (Starożytności peruwiańskie). To może potwierdzać hipotezę, że wydłużone czaszki nie są rodzajem manipulacji na ciele, ale naturalną cechą rasy, która wyginęła. 

Etnolog Martin Gusinde zarejestrował zachowane tradycje ludu Selknam, Klanu Świętej Gałęzi. Gusinde udokumentował ważny obrzęd inicjacji zwany Hain, w którym Selknam wspominali bogów lub ,,duchy" zwane jako Howen - nieśmiertelne pozaziemskie istoty, które przybyły z gwiazd i stworzyły ludzkość. W ramach tego rytuału Selknam odtworzyli pantomimę przedstawiającą Howen, którzy ukazani byli jako postacie ze stożkowatymi nakryciami głowy i unikatowym wzorem namalowanym na ciele, który podobno symbolizował jakąś konstelację. 

Liczne artefakty potwierdzają, że niewiele wiemy o naszej przeszłości, a historia jaka dziś jest nam znana jest zdecydowanie przekłamana. Nasza przeszłość historyczna posiada więcej tajemnic niż nam się wydaje. Zdecydowanie oficjalne potwierdzenie teorii o tym, że kiedyś naszą planetę zamieszkiwały różne rasy ludzi i mieszkały ze sobą w tym samym czasie mocno podważyła by obecną teorię ewolucji.