Ostatnio dodane

Kryształowe czaszki

Kryształowe czaszki 

Kryształowe czaszki są jednymi z najbardziej zagadkowych i zarazem kontrowersyjnych przedmiotów na świecie. Podobno liczą tysiące lat i posiadają magiczne właściwości. Przypisuje im się nawet pozaziemskie pochodzenie.  Nie można tego, ani potwierdzić, ani wykluczyć. Autentyczność czaszek ciężko ustalić ze względu na to, że nie można określić daty kwarcu. Metoda radiowęglowa w tym przypadku jest bezskuteczna. Według części badaczy w przeszłości korzystano z bardzo zaawansowanej technologii i czaszki są ich potwierdzeniem. 

Z kryształowymi czaszkami związana jest przepowiednia dotycząca katastrof. Podobno w czasach kryzysu za ich pomocą będzie można przewidzieć nadchodzące kataklizmy. Według legend czaszki zawierają wiedzę, mądrość i informację. We wszystkich mitach jakie dotyczą kryształowych czaszek podkreśla się ich wyjątkowe znaczenie dla ludzkości. 

Najbardziej znana kryształowa czaszka została odkryta w Belize w Ameryce Środkowej w 1924 r. w dżungli porastającej Jukatan w ruinach prekolumbijskiego miasta z VIII w. przez Fredericha Alberta Mitchella - Hedgesa (1882 - 1959) oraz jego córkę Annę (1907 - 2007). Czaszkę odkrył w dawnym mieście Majów, Lubaantun. Czaszka ta posiada ruchomą żuchwę i jest jedną z najdokładniej wykonanych kryształowych czaszek. Od Majów Hedges usłyszał, że czaszka ma ponad 3600 lat. Majowie wyjawili mu również, że czaszka została im przekazana przez ich przodków. 

Fragmenty legend związanych z czaszkami opowiadają o tym, że czaszki były otaczane wielką czcią w przeszłości. Według jednej z legend trzynaście czaszek zgromadzonych w jednym miejscu objawi swą tajemniczą moc. Wiele osób wierzy, że w ten sposób można przebudzić boską wiedzę, do której zamknięto nam dostęp na wiele tysięcy lat. 

W wielu mitach indiańskich opowiadano o 12 zamieszkałych planetach. Każda czaszka podobno zawiera informację na temat jednej z nich między innymi naszej planety Ziemi. Potomkowie Majów twierdzą, że ich przodkowie nie tworzyli kryształowych czaszek, ale otrzymali je w darze od praojców z kosmosu. Legenda mówi, że istoty pozaziemskie pierwotnie darowały czaszki mieszkańcom Atlantydy, od których zyskali je właśnie Majowie. 

Mitchell - Hedges wierzył, że czaszka zagłady liczy co najmniej 3600 lat. Naukowcy jednak nie zgadzali się z nim w tej kwestii. Majowie według nich nie posiadali takiej technologii by mogli ją zbudować. W latach 70 XX czaszkę bardzo dokładnie zbadał amerykański konserwator Frank Dorland wraz z grupą badaczy w kalifornijskim mieście Santa Clara. 

Wieku czaszki nie udało się ustalić. Dorland wykazywał, że czaszka ma właściwości luminescencyjne - potrafi wytwarzać własne pole świetlne. Pewnego dnia zaczął oglądać czaszkę przy kominku patrząc w jej oczodoły. Ujrzał w nich zagadkowe płomyczki i cienkie promienie świetlne, podobne do lasera, z których nie mógł spuścić oczu. Badaczowi udało się odkryć jeszcze jedną rzecz, która dodaje tajemniczości temu przedmiotowi. Otóż w czaszce dochodzi do efektu piezoelektrycznego. Oznacza to, że pod wpływem naprężeń mechanicznych powstaje w czaszce pole elektrycznego. Badacz doszedł do wniosku, że czaszka jest stworzona z wyjątkowego rodzaju kryształu, który współcześnie wykorzystuje się w nowoczesnych urządzeniach np. w komputerach. 

Z czaszką wiązały się różne dziwne zjawiska. Wokół czaszki rzekomo można było widzieć delikatną aurę, która stale zmieniała barwę. Jednocześnie wydawała podobno specyficzny dźwięk dzwonienia. Wrażliwsi ludzie twierdzili, że widzieli jak kryształowa czaszka wypełnia się mgłą, a na jej powierzchni ukazywały się obrazy nieznanych gór i świątyń. Ludzie słyszeli przy niej głosy oraz czuli zapach kwiatów. Czaszka była wielokrotnie badana. Większość badaczy uznała, że nie jest ona dziełem ludzkich rąk. 

Niektórzy ludzie są przekonani, że kryształowe czaszki mogą uzdrawiać z chorób. Podobno wystarczy dotknąć czaszki i przyjąć jej energię. 

Kryształowe czaszki odnajdywane są na całym świecie. Niestety ich podrabianie również odbywa się masową skalę. Większość kolekcjonerów deklaruje, że posiadają oryginał tego niezwykłego artefaktu. Naukowcy uważają, że współcześnie odnajdywane czaszki są fałszywe. 

Najbardziej podobne kryształowe czaszki do tej znalezionej przez Mitchella - Hedgesa znajdują się w muzeach: jedna w Musèe du Quai Branly w Paryżu oraz druga w Muzeum Brytyjskim w Londynie. 

Tajemnica kryształowych czaszek zapewne zawsze będzie fascynować ludzi. Być może kiedyś ktoś w przyszłości rozwiąże całkiem ich tajemnicę, bo póki co wszystko opiera się, tylko na dawnych legendach z zamierzchłej przeszłości.