Telefony od zmarłych

Telefony od zmarłych 

Na polu badań kontaktu ze zmarłymi zjawisko telefonów z tamtego świata - wykonywanych zwykle przez zmarłą osobę pozostajacą za życia w bliskich stosunkach z odbiorcą - występuje dosyć często. W takich przypadkach telefon może dzwonić zarówno głucho i niezwykle, jak i całkiem normalnie. Połączenie jest zwykle słabej jakości, a głos często zanika, mimo to jest rozpoznawalny. W wielu przypadkach rozmowa zostaje niespodziewanie przerwana, kiedy duch nagle odłoży słuchawkę lub połączenie zostanie przerwane. 

W przypadku gdy osoba odbierająca telefon, uświadamia sobie, że po drugiej stronie znajduję się zmarły, jest czasem nazbyt zdumiona, by cokolwiek odpowiedzieć, dlatego zdarza się, że rozmowa właściwie się kończy, zanim się zacznie. Tymczasem w przypadku gdy osoba odbierająca telefon nie wie, że rozmawia ze zmarłym, rozmowa może trwać tyle, ile zwyczajna rozmowa telefoniczna. W większości przypadków tego rodzaju telefony zdarzają się w dniu śmierci osoby dzwoniącej, chociaż istnieją także doniesienia o podobnych rozmowach, które miały miejsce kilka lat po jej śmierci. 

Zazwyczaj wszysto wskazuje na to, że telefony te mają jakiś ściśle określony powód, taki jak chęć pożegnania się, ostrzeżenia przed grożącym niebezpieczeństwem lub przekazania ważnej informacji (np. na temat ostatniej woli zmarłego). Czasami zdarzają się one podczas obchodów rodzinnych, rocznic, urodzin itp. Istnieje także kilka relacji mówiących o ludziach, którzy zamówili rozmowę telefoniczną, przeprowadzili ją w całkowicie normalny sposób, po czym dowiedzieli się, że ich rozmówca nie żył już w momencie rozmowy.

Hipotezy wyjaśnienia tego zjawiska 

Starając się wyjaśnić to zjawisko, wysuwano teorie, zgodnie z którymi duch zmarłej osoby potrafi w jakiś sposób oddziaływać na system połączeń telefonicznych i za ich pośrednictwem przekazywać wiadomości. Inne wyjaśnienie odwołuje się do koncepcji psychokinezy, czyli zdolności do psychicznego oddziaływania na materię nieożywioną, w tym wypadku podświadomego projektowania nieświadomych życzeń na telefon. Sceptycy oczywiście wykluczają realność tego zjawiska, traktując je jako całkowitą fantazję. Nawet parapsycholodzy rzadko podchodzą do niego poważnie. Na początku naszego wieku badacze pracowali nad skonstruowaniem zarówno telegrafu, jak i radio umożliwiającego odebranie wiadomości od zmarłych. Thomas Edison na przykład, którego ojciec był spirytystą, próbował skonstruować telefon, dzięki któremu żywi i umarli mogliby porozumiewać się ze sobą.